|

Pimennykset ja Kuunsolmut

Kuunsolmut ja pimennykset

Kuunsolmut ovat laskennallinen piste, eivät planeettoja, mikä ei vähennä niiden merkitystä.

Solmuja on kaksi Pohjoinen solmu ja Eteläinen solmu. Lisäksi voit kuulla puhuttavan solmuista nimillä Nousu- ja laskusolmu, Rahu ja Ketu, lohikäärmeen pää ja häntä, rakkaalla lapsella monta nimeä.

Solmujen kierto koko kartan ympäri, kaikkien merkkien läpi, kestää 18 vuotta 7kk. Ovat yhdessä eläinradan merkissä 1,5v. Niiden luontainen tapa liikkua on perääntyminen, kun muut planeetat kuten Aurinko, etenee kiertoradallaan.

Solmujen kiertosyklin aikana 18v7kk, ne koskettavat meidän syntymäkartan kaikkia planeettoja.

Solmujen paluu

Kun solmut palaavat samaan kohtaan jossa ne onvat syntymäkartalla, puhutaan solmujen paluusta. Silloin olemme käyneet yhden18 vuoden kehitysjakson läpi.

Solmuihin liittyy karma, mennyt ja tulevaisuus. Kuunsolmut opastavat, miten tasapainoitamme menneen ja tulevan, mihin sielumme pyrkiin kasvamaan.

Noususolmu viittaa kohti uusia kokemuksia ja kasvua kun Laskusolmu liittyy vanhoihin tapoihin ja menneisyyteen. 

Näitä teemoja voimme tutkia syntymäkartalta kuin kollekitiivisesta ajankuvasta.

Solmujen teemoja tutkikaan aina molemmat solmut huomioiden, vastapareina.

Meillä on ajankuvassa tapahtumassa solmujen merkkien vaihdos. Olemme eläneet Kalat – Neitsyt akselin/vastaparin teemoissa. Kuunsolmut siirtyivät uusiin merkkeihin heinäkuussa, Leijona – Vesmies akselille. Solmujen merkit kertovat missä meillä tapahtuu auringon- ja kuunpimennykset.

Täysikuu ja osittainen Kuunpimennys Kaloissa

Tuleva Kuunpimennys 28.8.2026 tapahtuu Kalojen 4°54’ 

Kuunpimennyksessä, Kuu on Maan takana eikä Aurinko pääse valaisemaan Kuuta. Ehkä pääsemme kurkistamaan autenttiseen Kuuhun ilman lisä valoa.

Kuunpimennys toimii enemmänkin sisäisellä tasolla, miten koen, vastaanotan, tai miten vaistonvaraisesti reagoin ja mitä tarvitsen kokeakseni oloni turvalliseksi. Voi tuntua enemmän meidän sisällä kun auringon pimennys näkyy enemmän elämässä ja toiminnassa.

Kalojen Täysikuu ja Kuunpimennys päättää Neitsyt – Kala teeman. Laskusolmu Neitsyessä  – vaati tai mahdollisti pois oppimisen ylisuorittamisesta, kontrollista, analyyttisyydestä ja liiallisesta murehtmisest. Noususolmu Kaloissa ohjasi luottamaan elämään, intuitioon ja tuntemuksiin, antautumaan elämän virralle.

Laskusolmu Leijonassa pyytää meitä luopumaan tarpeesta hakea hyväksyntää, tai muiden huomiota ja katseita. Noususolmu Vesimiehessa korostaa yhteistyötä, verkostoja, teknologiaa ja palvella suurempaa kokonaisuutta.

Oma ainutlaatuinen luovuus ja sydämenpalo palvelee suurempaa kokonaisuutta, kuin että nostaisimme itsemme jalustalle.

Kuuilta

Syksyn ensimmäinen Kuuilta on 26.8. klo 18-20

Keskustelemme Täydenkuun ja pimennysten teemoista yleisesti sekä osallistujien henkilökohtaisten karttoja tutkien.

Olet sydämellisesti tervetullut!

Paikkana työhuoneeni Vaasanpuistikko 17, 8krs. Ilmoittaudu mukaan kirsiteresa@suntahti.fi Hinta: 25€

Tulostan osallistujille omat syntymäkartat ja Kuutyökirjan.

Samankaltaiset artikkelit